O BYLINNÝCH KAPKÁCH

Co jsou bylinné kapky?

 

Bylinné kapky (bylinné tinktury) jsou lihové extrakty různých částí bylin, které se nejčastěji připravují macerací konkrétní byliny v alkoholu.

Vedle bylinných čajů, nálevů, odvarů či mastí představují kapky další z forem, jak využít účinky bylin. Výhodou bylinných kapek je jejich dlouhá trvanlivost a vysoký obsah účinných látek. Další výhodou kapek je rychlý způsob užívání, bez nutnosti přípravy (jako např. u bylinného čaje) a snadná konzumace.

Někdy jsou lihové tinktury nejvhodnější způsob, jak využít účinky bylin.

Bylinné kapky a jejich příprava

 

Macerace je způsob, jak získat z byliny účinné látky. Během macerace se bylina nebo její část vloží společně s alkoholem do tmavé nádoby a denně se protřepává. Takto se bylina louhuje ideálně 14 dnů, ale záleží na konkrétní bylině a také na koncentraci daného alkoholu. Následně se vzniklý macarát přefiltruje. Výsledné bylinné kapky se uchovávají v tmavých skleněných lahvičkách.

Při přípravě tinktur se obvykle používá líh. Ten by měl být co možná nejkvalitnější, optimální je jemný rafinovaný kvasný líh, který bývá k bylinám velmi šetrný. Jak silnou koncentraci lihu zvolit, může být někdy poměrně složité. Každá bylina potřebuje totiž jinou koncentraci a informace v odborné literatuře se na toto téma různí. Některé herbáře uvádějí, že by líh neměl mít nižší koncentraci než 60%. Většina kapek se ale vyrábí ve 40% lihu. Čím je koncentrace lihu (alkoholu) slabší, tím se prodlužuje doba macerace. Alkohol působí kromě vyluhování účinných látek rostliny i jako konzervační prostředek. Během macerování přijímá jak aroma, tak chuť macerované byliny.

K macerování se používají ideálně čerstvé nebo čerstvě usušené byliny. Z rostlin lze použít prakticky kteroukoliv část rostliny – listy, kořeny, pupeny, plody, kůru atd.

Domácí příprava bylinných kapek

 

Bylinné kapky si můžete připravit i sami doma. Obvykle se používá jeden hmotnostní díl byliny na pět hmotnostních dílů alkoholu.

Pokud se rozhodnete pro domácí výrobu, doporučujeme čerpat informace k bylinám z herbářů nebo jiných prověřených zdrojů. Ne všechny byliny lze totiž smíchat, proto je důležité zjistit si o bylinách potřebné informace, aby vám ve výsledku nebyly spíš na škodu, ale aby vám byliny skutečně pomohly.

Jestli ale nemáte po ruce byliny nebo se vám zdá příprava kapek zbytečně zdlouhavá, zajděte do prověřeného bylinářství či lékárny, kde vám s výběrem vhodných bylinných kapek poradí.

Druhy bylinných kapek a jak se v nich vyznat

 

Bylinné kapky rozdělujeme podle počtu užitých bylin na jednodruhové a směsné (vícedruhové).

Jednodruhové kapky obsahují jen jednu konkrétní bylinu a obvykle je můžete použít na více indikací. Např. kapky z rakytníku řešetlákového podporují přirozenou obranyschopnost a zároveň udržují zdravou činnost kardiovaskulárního systému. Nebo kapky z kotvičníku zemního, které se podílí na celkové vitalitě a zároveň přispívají ke správné činnosti pohlavních orgánů.

Směsné kapky v sobě obsahují kombinaci několika bylin a to tak, aby se účinky jednotlivých bylin vzájemně podpořily a posílily. Oproti jednodruhovým bylinným kapkám jsou většinou zacílené na jednu konkrétní obtíž, např. bylinné kapky Hubnutí, bylinné kapky Odvodnění, bylinné kapky Lymfa Detox apod.

Jak správně užívat bylinné kapky

Bylinné kapky používejte vždy podle konkrétního návodu uvedeného na obalu. Obvykle se kapky užívají do doby, než zmizí daný problém, max. 4  týdny. Pak je vhodné udělat krátkou pauzu, většinou 7 až 10 dnů, a  můžete v užívání pokračovat. Po vymizení obtíží je vhodné ještě 14 dnů  pokračovat v užívání.

Podle čeho vybrat bylinné kapky

 

Vybrat ty správné bylinné kapky může být někdy oříšek. Přece jen ale existuje několik nápověd, podle kterých snáze poznáte, jestli kupujete kvalitní bylinné kapky.

  • Zaměřte se na složení – směsné kapky by měly mít vyváženou kombinaci bylin a to tak, aby se ve svých účincích maximálně podporovaly a efekt byl co nejlepší. Zároveň by měly obsahovat vysokou koncentraci účinných látek.
  • Kapky by měly být vyrobeny z kvalitního lihu, který maximálně uchová účinné složky bylin.
  • Dbejte na to, aby kapky nesly jméno zkušeného a prověřeného výrobce. Ten by měl mít dostatečné znalosti a dlouholetou praxi s používáním bylin. Zároveň by měl pracovat pouze s bylinami, u kterých zná původ a může tak garantovat jejich kvalitu
100% přírodní produkty
Garance kvality